Podatnicy zwolnieni z podatku Vat

Upewnij się, czy obrót z tytułu dostawy mediów do lokali należy opodatkować

Obrót z tytułu dostawy mediów do lokali mieszkalnych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, nawet gdy korzysta on ze zwolnienia od VAT, wliczany jest do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Poznaj szczegóły.

Umowa cesji

Wspólnota mieszkaniowa po uzyskaniu cesji z tytułu rękojmi od właścicieli lokali może dochodzić od dewelopera usunięcia wad fizycznych budynku.

biurowce

Przekonaj się, kiedy powstaje hipoteka łączna

Ustanowienia odrębnej własności choćby jednego lokalu w obciążonej hipoteką nieruchomości stanowiącej dotąd własność spółdzielni powoduje powstanie hipoteki łącznej. Dowiedz się, co to oznacza w praktyce.

Budowa na sąsiednim gruncie

Pamiętaj, na rozbudowę obiektu budowlanego potrzebujesz pozwolenia na budowę

Jednym z najczęstszych problemów zarządców nieruchomości są dokonywane przez właścicieli lokali samowole budowlane. Czy wiesz, co zrobić, gdy rozbudowę bez pozwolenia wykonał spadkodawca? Kto w takiej sytuacji zapłaci opłatę legalizacyjną? Zapoznaj się z odpowiedziami na te pytania.

ścinanie drzewa

Wycinka drzew krok po kroku

Upewnij się, jakie przepisy obowiązują odnośnie wycinki drzew z posesji prywatnych oraz kiedy drzewo można usunąć bez zezwolenia.

Wezwanie do zaniechania naruszeń prawa własności

 Wezwanie do zaprzestania naruszeń nie musi spełniać żadnych wymogów prawnych. Elementy które się w nim zawiera mają na celu przekonanie osoby, która bezprawnie zajęła nieruchomość do usunięcia rzeczy czy zaniechania naruszeń. Zatem należy w nim wykazać sposób naruszenia prawa własności i skorzystać z atrybutu własności czyli żądania opuszczenia  nieruchomości. Nieraz bowiem to naruszenie nie ma charakteru świadomego. 

kalkulator,okulary długopis 2

Sprawdź, jakie od 2018 roku obowiązują podatki i opłaty lokalne

Dowiedz się, jak zmieniły się stawki podatków lokalnych oraz jakie obowiązują obecnie stawki maksymalne podatku od nieruchomości.

dyrektor - jeden męzczyzna pokazuje drugiemu dokumenty

Sprawdź, czy wymeldowanie ma wpływ na cofnięcie darowizny

Przejściowe, czy regularne okresy fizycznej nieobecności w lokalu są podstawą do wymeldowania. Celem takiej decyzji jest doprowadzenie do zgodności faktycznego miejsca pobytu osoby z miejscem rejestracji. Dowiedz się, czy wymeldowanie będzie wpływać na cofnięcie darowizny nieruchomości oraz jakie zasady dotyczą pobytu stałego i czasowego.

męzczyzna zapinający mankiety przy białej koszuli

Upewnij się, czy Kodeks budowlano-urbanistyczny wprowadzi w 2018 roku nowy porządek reklamowy

Dowiedz się, czy za reklamę na budynkach możesz otrzymać karę oraz jakie regulacje w zakresie tablic reklamowych oraz urządzeń reklamowych wprowadzi Kodeks budowlano-urbanistyczny.