Przystąpienie do spółdzielni

Pytanie: W otrzymanym od Państwa Wydaniu Specjalnym  czerwiec - wrzesień 2019 str. 4 piszą Państwo, że "Przystąpienie do spółdzielni ma w obecnym stanie prawnym  charakter fakultatywny, co oznacza, że nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może, lecz nie musi do niej przystąpić. Nie obowiązuje już dawny przepis według którego skuteczność nabycia uzależniona była od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni."  Jak to się ma do ustawy z 20 lipca 2017r. o zmianie  ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo spółdzielcze, zgodnie z którą członkiem spółdzielni jest osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych albo miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych:

  1. której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
  2. której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
  3. której przysługuje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  4. której przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwanej dalej "ekspektatywą własności" lub będąca założycielem spółdzielni, z zastrzeżeniem ust. 9?

Zatem na podstawie tego artykułu osoba, która nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest z urzędu członkiem i nadany jest jej numer członkowski poprzez pisanie jej do rejestru członków spółdzielni.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Zarządca nieruchomości
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Zarządca nieruchomości

ZOBACZ OFERTĘ