WYDANIE ONLINE

Upewnij się, kiedy właściciel może zamontować dodatkowe drzwi do lokalu
Czy dołożenie drugich drzwi wejściowych do lokalu w celu dodatkowego zabezpieczenia mieszkania można uznać za zajęcie części nieruchomości wspólnej? Czy właściciel musi mieć zgodę wspólnoty mieszkaniowej na takie prace? Zyskaj odpowiedzi na te pytania, by mieć pewność, w jakich sytuacjach montaż dodatkowych drzwi do lokalu, otwieranych na część wspólną, jest zgodny z przepisami.

czytaj więcej »

Pytanie: Wspólnota mieszkaniowa zamierza przeobrazić strych na lokal mieszkalny i go wynajmować. Do tej pory strych był użytkowany w celu suszenia prania przez mieszkańców. Nie wszyscy właściciele wyrazili zgodę na uchwałę i nie ma innego lokalu, aby suszyć pranie – to jest stara kamienica. Zarząd wspólnoty chce adaptację strychu wykonać z puli funduszu remontowego. Nie posiada projektu ani niezbędnych pozwoleń. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

czytaj więcej »

Właściciel, który wynajął lokal, a w którym najemca ustawi niezarejestrowane automaty do gier, poniesie za to odpowiedzialność tak jakby to on je tam umieścił – wynika z ostatniej nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

czytaj więcej »

Wraz z nastaniem ciepłych dni mieszkańcy budynków wielorodzinnych uatrakcyjniają sobie pobyt na świeżym powietrzu poprzez rozpalanie grilla na balkonie czy też w przynależnym ogródku. Dla zarządcy oznacza to tylko jedno: kłopoty. Sprawdź, jak przekonać mieszkańców, by zrezygnowali z grillowania na balkonie.

czytaj więcej »

Orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednolite i nie zawsze ten, kto dokonał samowoli budowlanej, będzie adresatem decyzji zobowiązującej do dokonania rozbiórki. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania: kto zapłaci za rozbiórkę, na czym polega dopuszczalność legalizacji oraz jakie są etapy postępowania legalizacyjnego.

czytaj więcej »

Umowa z gospodarzem domu będzie umową-zlecenia i będą mieć do niej zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy-zlecenia.

czytaj więcej »

Problem: Czy mogę dochodzić odszkodowania z OC zarządcy, który zarządza terenem, na części którego wynajmuje grunt pod postawienie hali magazynowej (przedmiot umowy), która to została uszkodzona przez tira należącego do sąsiedniej firmy (innego najemcy sąsiadującego, pozostałej części terenu administrowanej przez wyżej wymienionego, tego samego zarządcę). Dodam, że odmawia powołując się na kwestie umowy, czyli wynajmu gruntu i tylko za niego bierze odpowiedzialność- czy to prawne twierdzenie?

czytaj więcej »

Właściciele lokali, z różnych powodów, chcą orientować się, z jakimi podwykonawcami wspólnota zawarła umowy oraz na jakich warunkach. Interesują się tym: ile wynosi wynagrodzenie gospodarza domu, jaka faktura została wystawiona za odnowienie klatek schodowych, ile kosztuje wymiana piasku w piaskownicy. Czy możesz odmówić właścicielowi mieszkania wglądu w taką dokumentację?

czytaj więcej »

Problem: Jeden z właścicieli mieszkania w zarządzanym przez spółdzielnię budynku wielomieszkaniowym twierdzi, że monitoring narusza jego dobra osobiste. System rejestracji obrazu i dźwięku funkcjonuje w ramach części wspólnej posesji. Czy powstaniem stanu zagrożenia jego dóbr osobistych była możliwość udostępniania nagrań z monitoringu mieszkańcom budynku, nie zaś samo działanie monitoringu?

czytaj więcej »

wiper-pixel