WYDANIE ONLINE

Pytanie: Przed blokiem wspólnoty, na parkingu (parking w pasie drogowym ulicy gminnej), stoi od dwóch lat samochód, który ma już wybitą szybę, nie ma powietrza w oponach – można powiedzieć – w ruinie. Wspólnota wystąpiła z pismem do policji o usunięcie samochodu. Otrzymała odpowiedź, że policja dotarła do właściciela i ten obiecał, że samochód przestawi. Minęły ponad 3 tygodnie i nic się nie zmieniło. Czy faktycznie na parkingu miejskim taki samochód może stać lata i nic nie można z tym zrobić?

czytaj więcej »

Jak pisano w poprzednim numerze czasopisma uszkodzenia w kablach elektroenergetycznych możnalokalizować różnymi metodami. Opisaliśmy w nim m.in. pomiar rezystancji izolaci i ciągłości żył, metodę Murraya, reflektometryczne metody wykrywania uszkodzeń w kablach elektroenergetycznych, odbicie impulsów od łuku ARM oraz surge IC.W tym artykule opiszemy metodę trasowania kabli i wyszukiwanie uszkodzeń kabli światłowodowych.

czytaj więcej »

Najem okazjonalny jest rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez osoby, które chciałyby wynająć posiadany lokal. Pomaga właścicielom mieszkań chronić swoje prawa, zwłaszcza gdy wynajmujący istotnie narusza warunki umowy, np. poprzez niepłacenie uzgodnionego czynszu. W przypadku umowy najmu okazjonalnego ochrona prawna, bardziej nakierowana jest na wynajmującego. Jednakże przepisy dotyczące najmu okazjonalnego dają najemcy istotne uprawnienia, które warto poznać.  Instytucja najmu okazjonalnego uelastycznia najem lokali. Strony mają do wyboru, czy zawrzeć umowę najmu lokalu na zasadach ogólnych, czy też zawrzeć umowę najmu okazjonalnego lokalu.

czytaj więcej »

Praktyka pokazuje, że włamania na teren osiedla nieraz mają miejsce z udziałem tych samych osób. W tej sytuacji atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się wywieszenie w obrębie osiedla uzyskanych za pomocą monitoringu zdjęć osób podejrzanych o dokonywanie włamań lub o dokonanie innych przestępstw. Czy i kiedy taką praktykę możemy uznać za zgodną z prawem?

czytaj więcej »

Pytanie: W bloku wielomieszkaniowym Deweloper sprzedał 60 mieszkań i 12 pomieszczeń technicznych na poddaszu, 35 stanowisk garażowych. Do dzisiaj spółka córka dewelopera zarządza budynkiem. Z mocy prawa powstała wspólnota mieszkaniowa licząca 60 lokali mieszkalnych (3700 m2), 12 pomieszczeń technicznych (350 m2) oraz 35 stanowisk garażowych (990 m2). Pomieszczenia techniczne są wydzielone i mają założone księgi wieczyste.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Garaże są lokalami oddzielnymi i stanowią własność osób fizycznych, niekoniecznie mających również lokale mieszkalne w tej nieruchomości. Wjazdy są w złym stanie technicznym (tak naprawdę służą do wjazdu tylko dla właścicieli garaży). Właściciele garaży twierdzą, że uiszczają opłaty na fundusz remontowy tak samo jak właściciele lokali mieszkalnych i wjazdy powinny być wyremontowane z konta wspólnoty, ponieważ stanowią część wspólną. Czy wjazdy faktycznie powinny być wyremontowane z konta wspólnoty?

czytaj więcej »

wiper-pixel