sprzedaż mieszkania a PIT

Wydatki na cele mieszkaniowe. Nowa interpretacja MF

Kiedy podatnik nie zapłaci PIT przy sprzedaży mieszkania?

Jeżeli podatnik sprzeda mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu, musi zapłacić PIT. Podatku można uniknąć wtedy, kiedy pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na cele mieszkaniowe. W najnowszej interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. MF doprecyzował, jakie to wydatki. Więcej na temat wydatków na cele mieszkaniowe w artykule. 

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat w wielu przypadkach wymaga zapłaty podatku dochodowego. Często podatnicy przeznaczają uzyskane pieniądze ze sprzedaży na zakup samochodów, inwestycje w papiery wartościowe, czy walutę wirtualną. Nie mogą przez to skorzystać z ulgi w PIT. Często jednak podatnik sprzedaje lokum, aby  poprawić warunki mieszkaniowe. Realizuje w ten sposób wydatki na własne cele mieszkaniowe, dzięki czemu nie musi płacić PIT. Będzie tak, nawet jeżeli sprzedaż nieruchomości odbywa się przed upływem 5 lat. Przychód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat Ustawa o PIT reguluje zbycie nieruchomości. Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wskazuje, że jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Będzie tak, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (określonych w lit. a-c) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przypadku zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat powstaje przychód podatkowy. Kiedy nie trzeba rozpoznawać przychodu W ustawie o PIT znajdziemy jednak pewne wyjątki.  Przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia: 1) na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu — do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy; 2) w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych; 3) składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Sprawdźmy na przykładzie, co to oznacza w praktyce.

Po przeczytaniu tekstu

  • będziesz wiedzieć, jak minister finansów w interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. doprecyzował katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe;
  • upewnisz się kiedy można sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu i uniknąć zapłaty PIT.