Co wybudujesz bez pozwolenia po 1 kwietnia 2024?

Stan prawny na dzień: 05.03.2024
Co wybudujesz bez pozwolenia po 1 kwietnia 2024

Początek drugiego kwartału roku 2024 przyniesie kolejne zmiany w przepisach prawa budowlanego. Mają one odformalizować i znacznie ułatwić proces inwestycyjny. Jeśli więc w najbliższym czasie planujesz budowę warto zapoznać się z poniższym artykułem, aby być na bieżąco ze zbliżającymi się reformami.

Zmiany w prawie budowlanym w 2024 r.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii zmiany w prawie budowlanym mają dotyczyć przede wszystkim warunków budowy domów, których powierzchnia nie przekracza 70 m2, a także budynków, które można będzie wybudować na samo zgłoszenie lub bez zgłoszenia i bez pozwolenia.

Po co te zmiany?

Do głównych celów nowelizacji przepisów należy zaliczyć:

  • doprecyzowanie przepisów dotyczących przebudowy domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 m2;

  • usprawnienie funkcjonowania administracji budowlano-architektonicznej oraz organów nadzoru budowlanego;

  • wprowadzenie regulacji dotyczących budowy schronów przydomowych;

  • przyśpieszenie i usprawnienie całego procesu inwestycyjnego;

  • dłuższy termin wejścia w życie nowych rozporządzeń, dotyczących użytkowania budynków mieszkalnych oraz technicznych warunków odnośnie budynków i ich usytuowania;

  • redukcję obciążeń w stosunku do organów nadzoru budowlanego, administracji budowlano-architektonicznej i inwestorów;

  • doprecyzowanie przepisów dotyczących zgłoszenia budowy.

Ułatwienia w 2024 r. w budowie schronów i inwestycjach odnawialnych źródeł energii

Między innymi ze względu na wejście dotacji bo wiatraków przydomowych konieczna będzie zmiana prawa budowlanego. Niezbędne będzie wówczas wprowadzenie wielu ułatwień w tejże kwestii.

WAŻNE

Oprócz OZE zmiany w prawie budowlanym dotyczyć mają schronów przydomowych. Głównym celem ich budowy jest ochrona mieszkańców przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi czy też atakiem zbrojnym.

Zmiany w budowie domów o powierzchni nie przekraczającej 70 m2

Nowe prawo budowlane ma odnosić się również do przepisów dotyczących przebudowy oraz zgłoszenia budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, którego powierzchnia nie przekracza 70 m2.

Co ma się zmienić?

Dodany ma zostać przepis:

  1. będący podstawą do weryfikacji dla organów administracji budowlano-architektonicznej, w kwestii określenia czy zgłoszenie dotyczy przebudowy czy budowy obiektu wolnostojącego, o maksymalnie dwóch kondygnacjach i powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2, którego budowa odbywa się w celu zaspokojenia mieszkaniowych potrzeb inwestora, a teren oddziaływania w całości znajduje się na działce, na której obiekt został zaprojektowany;

  2. wyłączający, w stosunku do zgłoszenia przebudowy konstrukcyjnych elementów i zewnętrznych przegród w przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 70 m2, podobnie jak podczas zgłaszania takich obiektów, stosowania regulacji odnośnie np. weryfikacji dołączonej do zgłoszenia dokumentacji projektowej przez organ dokumentacji budowlano-architektonicznej, czy możliwości wyrażenia przez ten organ sprzeciwu co do złożonego zgłoszenia.

Co będzie można budować bez zgłoszenia i bez pozwolenia?

Zgodnie z nowymi przepisami bez konieczności posiadania pozwolenia oraz bez zgłoszenia możliwe będą:

  • budowa niewielkich obiektów w pobliżu bieżni, kortów i boisk, takich jak: zadaszone ławki rezerwowe, małe trybuny czy szatnie (ilość tychże obiektów możliwych do wybudowania bez zgłoszenia i pozwolenia ma być uzależniona od powierzchni działki;

  • - roboty budowlane, które opierają się na instalowaniu wraz z masztami urządzeń technicznych na obiekcie budowlanym (maszty te przeznaczone są do produkcji na własne potrzeby bądź w celu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej powstałej z energii wiatru, o łącznej wysokości do 3 m oraz o mocy nieprzekraczającej 50 kW);

  • - budowa zbiorników bezodpływowych, których pojemność nie przekracza 5 m3, przeznaczonych na wody roztopowe bądź opadowe;

  • - budowa masztów do kamer monitoringu i masztów flagowych, których wysokość nie przekracza 7 m, osadzonych na gruncie.

Co będzie można budować bez pozwolenia, ale na zgłoszenie?

Bez konieczności uzyskania pozwolenia i wyłącznie na złożone do urzędu zgłoszenie będzie można wybudować:

  • zbiorniki bezodpływowe, których pojemność nie przekracza 15 m3, przeznaczonych na wody roztopowe bądź opadowe;

  • pawilony sprzedaży ulicznej oraz niewielkie kioski (o powierzchni do 15 m2)

  • obiektów budowlanych z zainstalowanymi wraz z masztami urządzeń technicznych (maszty te przeznaczone są do produkcji na własne potrzeby bądź w celu wprowadzenia do sieci energii elektrycznej powstałej z energii wiatru, o łącznej wysokości większej niż 3 m i mniejszej niż 12 m, a także o mocy nieprzekraczającej 50 kW);

  • przydomowe ukrycia doraźne i schrony razem z niezbędnymi do ich użytkowania przyłączami i instalacjami;

  • kontenery telekomunikacyjne, budowlane wolnostojące obiekty łączności, a także wyloty do naturalnych cieków;

  • małe kolumbarium na obszarze cmentarza i przepusty, których przekrój wewnętrzny nie przekracza 3 m2 lecz jest większy niż 0,85 m2, zaś długość nie przekracza 20 m.

Po przeczytaniu powyższego artykułu wiesz już, jakie obiekty będzie można wybudować bez pozwolenia i zezwolenia po nowelizacji prawa budowlanego. Zmiany w przepisach planowo mają wejść w życie w drugim kwartale 2024 roku.

Podsumowanie:
  1. Zmiany w prawie budowlanym: Skupiają się na ułatwieniach w budowie domów o powierzchni do 70 m² oraz innych obiektów, które można będzie wznosić na samo zgłoszenie lub bez zgłoszenia i pozwolenia.

  2. Główne cele nowelizacji: Uściślenie przepisów dotyczących budowy i przebudowy domów jednorodzinnych do 70 m², usprawnienie administracji budowlano-architektonicznej, wprowadzenie regulacji dla budowy schronów przydomowych, przyspieszenie procesu inwestycyjnego.

  3. Budowa bez zgłoszenia i pozwolenia: Możliwa będzie budowa małych obiektów jak zadaszone ławki, małe trybuny, szatnie, instalacje techniczne z masztami do 3 m wysokości, zbiorniki bezodpływowe do 5 m³, maszty kamer i flagowe do 7 m wysokości.

  4. Budowa na zgłoszenie bez pozwolenia: Dotyczy zbiorników bezodpływowych do 15 m³, pawilonów i kiosków do 15 m², obiektów z urządzeniami technicznymi na masztach o wysokości od 3 do 12 m, schronów przydomowych, kontenerów telekomunikacyjnych, małych kolumbariów i przepustów.

  5. Odnawialne źródła energii (OZE) i schrony: Ułatwienia w budowie schronów przydomowych i instalacji OZE, szczególnie związane z dotacjami na wiatraki przydomowe.

  6. Nowe regulacje dla domów do 70 m²: Precyzują różnice między zgłoszeniem budowy a przebudowy, wyłączają pewne wymagania dla zgłoszeń przebudowy strukturalnej i zewnętrznych przegród w tych domach.

Jacek Hus

Jacek Hus

geodeta, doradca ds. nieruchomości

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka